ORŁOWO


     Zapraszamy na wirtualny spacer po naszej okolicy i zachęcamy do powtórzenia go w świecie realnym - na prawdę warto

      O samym Orłowie mówi się, że to taka perełka Trójmiasta. Bez tłumów ludzi, otoczone zielenią i z wieloma atrakcyjnymi punktami na mapie dzielnicy. 
W 1935 roku gmina Orłowo Morskie została przyłączona do miasta Gdyni jako dzielnica - Orłowo. Orłowo usytuowane jest na granicy Gdyni z Spotem, aby dostać się do Sopotu można skorzystać z komunikacji miejskiej (ok 7 minut kolejką podmiejską, 15 minut autobusem) lub przejść się spacerem brzegiem plaży między morzem a lasem, co zajmuje około 45 minut.
 
     Nasza willa jest zlokalizowana w wyjątkowym miejscu, gdyż od głównych atrakcji Orłowa  dzielą nas dosłownie minuty. 

    Promenada Królowej Marysieńki (około 5 minut pieszo) to przepiękny park wypełniony różnorodną zielenią, który znajduje się tuż nad samym morzem. Jest to fantastyczne miejsce na spacery rodzinne oraz pikniki. W parku znajduje się duży, zadbany, ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci.  Promenadą możemy dojść do orłowskiego molo, na plażę oraz do klifu nadmorskiego.


Molo Orłowskie - drewniane molo ma bogatą historię. Po raz pierwszy było wybudowane podczas I wojny światowej i było niewielkim pomostem dla statków, a także miejscem do spacerowania dla gości pobliskiego, dzisiaj już nieistniejącego, domu zdrojowego. W latach 20 ubiegłego wieku molo zostało rozbudowane i miało 115 m długości. W 1934 roku zostało ponownie rozbudowane uzyskując 430m. Niestety sztorm, który nawiedził Orłowo w 1949 zdewastował ponad połowę tej konstrukcji. 4 lata później odremontowano pozostała jej część. Molo pozostało w tej postaci do dnia dzisiejszego i aktualnie ma 180m długości.  Dzisiaj jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych zarówno mieszkańców, jak i osób odwiedzających Orłowo.
Tuż obok molo, w niewielkim kwiecistym parku siedzi Antoni Suchanek (1901-1982) wyśmienity artysta malarz, który był bardzo aktywny w świecie artystycznym Trójmiasta. Obrazy malarza można podziwiać między innymi w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Idąc dalej zobaczymy wpływającą do morza rzekę Kaczą. To wyjątkowo urokliwe miejsce.


Dalej zaś po lewej stronie mieści się budynek Zespołu Sztuk Plastycznych, na terenie szkoły znajduje się Galeria Debiut, którą warto odwiedzić, gdyż można zobaczyć wiele ciekawych tymczasowych wystaw artystycznych. Na terenie szkoły mieści się również pizzeria.


Domek Żeromskiego - to miejsce, gdzie tworzył Stefan Żeromski. Aktualnie znajduje się w nim siedziba Rady Dzielnicy Orłowa. W środku można oglądać pamiątki związane z pisarzem, a także zjeść przepyszne lody i wypić kawę.Vis-à-vis Domku Żeromskiego znajduje się Tawerna Orłowska, na której tyłach mieści się przystań rybacka. To jest najlepsze miejsce, aby zjeść pyszną rybkę prosto z morza, lub zakupic świeże ryby od rybaków. 

 

Zmierzając dalej w tym samym kierunku dojdziemy do klifu nadmorskiego. To bardzo charakterystyczny widok dla orłowskiego pejzażu.  Jeśli pójdziemy dalej, za klifem po około 20 minutach spaceru znajdziemy się na Bulwarze nadmorskim w Gdyni.

 


 Pisząc o tej części Orłowa należy również wspomnieć o naszej pięknej, piaszczystej i czystej plaży,  na której do wypoczynku i łapania promieni słońca zachęcamy.

  

 

Park Kolibki - park jest częścią dzielnicy Orłowo. Od strony południowej bezpośrednio graniczy z Sopotem. Zespół pałacowy był własnością rodów szlacheckich, między innymi Radziwiłłów i Sobieskich. Te piękne rejony stoły się jednym z najulubieńszych miejsc królowej Marysieńki, która po śmierci króla Jana III Sobieskiego stała się właścicielką majątku. Tutaj tez znajdziecie Państwo "Dąb Marysieńki" i "Grotę Marysieńki".  Dzisiejsze budynki znajdujące się na terenie parku pochodzą z XIX wieku.  W latach 90 dwór był siedzibą Konnej Straży Miejskiej. Dzisiaj na terenie parku organizowane są przeróżne imprezy, m.in. Jadłostajnia, Festiwal Globaltica oraz Targi "Ogrody" i wiele innych. Miejsce to jest wyjątkowe, bardzo polecamy relaksujące spacery w Parku Kolibkowskim. Z parku jest bezpośrednie zejście na plażę, gdzie latem swoje deski rozkłada Scena Letnia Teatru Gombrowicza, znajdzie się również coś dla kinomanów, czyli  Kino Letnie.


Sklepy i restauracje - mniej więcej 5 minut drogi od naszego domu znajduje się Centrum Handlowe KLIF, w którym znajdziecie Państwo butiki z ubraniami, AGD, restauracje, kawiarnie i inne. W Klifie znajduje się również Sala Zabaw dla Dzieci.Przy ulicy Orłowskiej znajduje się nowoczesny kompleks budynków mieszkalnych oraz lokali usługówych Nowe Orłowo. Tutaj również znajdziecie Państwo restauracje, w których warto zagościć.
ZAPRASZAMY!